18. 5. 2024

Relax Day u jezera Lonaba – koupaliště, lanové centrum a restaurace na jednom místě

Proč sem jet?

Možná to znáte. Jste na dovolené, táta by nejradši šel na pivo, máma by se opalovala, dcera životně nutně potřebuje zkontrolovat na sociálních sítích, jestli bez ní ještě existují a syn potřebuje trochu adrenalinu, aby se neukousal nudou.
A jestliže tohle dilema řešíte zrovna někde v okolí Dolomit, ideálně přímo na náhorní plošině Asiago, může vám návštěva jezera Lonaba u městečka Roana přijít přesně vhod.
Aktivní část vaší skupiny tu může lézt v hezkém lanovém parku, ti línější to mohou sledovat z pláže, nebo přímo z vody jezera, a gurmány můžete vypustit třeba na terasu místní restaurace. Všichni na sebe skoro uvidíte a byť na jednom místě, každý si užijete to své příjemné odpoledne.

Jezero se nachází v oblasti náhorní plošiny Asiago, rozprostírající se jižně od údolí Valsugana, kde jinak moc vodních radovánek nenajdete. Není tady žádná přírodní vodní plocha a tak je toto umělé jezero, vybudované v roce 2006, přirozenou volbou pro každého, kdo si tu chce prožít den u vody.

Kde to je?


Laghetto Lonaba (nebo také Lago Spillek či Laghetto di Roana)

Via Laghetto 69
360 10 Roana VI
Itálie

GPS: 45°53’20.150″N, 11°27’36.491″E

Poloha:
Areál se nachází na náhorní plošině Asiago (Altopiano Asiago) u městečka Roana

Co tu je


Jezero Lonaba

Středobodem tohoto místa je umělé jezero Lonaba. Kromě toho, že ho můžete celé příjemnou procházkou obejít kolem dokola, můžete projít také jeho středem. Zkrz něj totiž vede chodníček, kterým se suchou nohou dostanete z jedné strany na druhou. Když je hezky, lidé tu různě posedávají, sluní se a piknikují.
Ve spodní části jezera je veřejné koupaliště, v horní je lanové centrum Acropark a vedle něj restaurace a hotel Spillek.

Chodníček skrz jezero ho rozděluje na dvě části
Plánek místa na informační tabuli

Veřejné koupaliště

Vstup na koupaliště je placený. Vstupné a otevírací doba jsou uvedeny níže.
Dá se tu relaxovat buď přímo na pláži, nebo na udržovaném trávníku. A pokud chcete víc komfortu, než jen vlastní deku, můžete si tu pronajmout slunečník i lehátka.
Děti to tu budou milovat. Je tu pro ně několik prolézaček (jak pro nejmenší, tak i pro větší), houpačky, klouzačky a podobné nezbytnosti a také atraktivní klouzačka vedoucí přímo do vody v ohrazeném brouzdališti.
Je tu dokonce i vyhrazený prostor, kde můžete být se svým psem. Nelze se odtud dostat do vody, takže se neruší ostatní návštěvníci a všichni jsou spokojení.
Protože jsme tu byli za chladnějšího počasí a neměli jsme možnost vyfotit to tu s letní atmosférou, následující tři fotky jsou použity z oficiálních facebookových stránek koupaliště a drobně upraveny.

Lze si tu pronajmout lehátka a slunečníky
Děti si tu mají z čeho vybírat
Brouzdaliště s klouzačkou vedoucí do vody
Vstupné
Celodenní vstup 10-18 hod Cena / os.
Dospělý 6,00 EUR
Snížené (zřejmě děti, ale není to úplně jasné) 5,00 EUR
Rodinný / skupinový vstup 4,00 EUR
Pronájem vybavení
Slunečník 4,00 EUR
Křeslo 4,00 EUR
Lehátko 5,00 EUR
Odpolední vstup od 14 hod Cena / os.
Dospělý 4,00 EUR
Snížené (zřejmě děti, ale není to úplně jasné) 3,00 EUR
Pronájem vybavení
Slunečník 3,00 EUR
Křeslo 3,00 EUR
Lehátko 4,00 EUR

Uvedené ceny jsou platné v roce 2021. Aktuální ceny si můžete ověřit na oficiálních facebookových stránkách zde.

Otevírací doba

Otevřeno je denně od 10,00 hod do 18,00 hod., pouze přes léto. Přesné datum otevření a uzavření koupaliště najdete na oficiálních facebookových stránkách zde.


Lanové centrum Acropark

Lanový park je na druhé straně jezera, vedle parkoviště a Restaurace Spillek. Jsou tu trasy jak pro opravdu malé dětičky od dvou let, tak pro odvážné lezce, zakončené 160m dlouhou zipline vedoucí přímo nad jezerem. A pro ty, koho neláká proplétat se mezi stromy na lanech, je tu kryté místo na odpočinek, zhruba 100 m dlouhá smyslová cesta (stezka s různými povrchy, kterou procházíte na boso), umělá lezecká stěna a dokonce i volejbalové hřiště.
Na zdolání trasy stačí většinou od dvaceti minut do hodiny času. Každému před nástupem na vybranou trasu instruktor ukáže, jak používat výstroj a vysvětlí vše co je třeba.

Vstup do lanového centra
Trasy
 • Kid Explorer
  Vhodná pro děti od dvou let vysokých alespoň 80cm. Maximální výška cesty je 1m nad zemí. Nutný je zde doprovod dospělého.
 • Junior Adventure
  Trasa pro děti od 5 let vysokých nejméně 110cm. Na celou trasu neustále dohlíží alespoň jeden instruktor.
 • Junior Advanced
  Trasa pro děti od 6 let vysokých nejméně 120cm. I na tuto trasu neustále dohlíží alespoň jeden instruktor.
 • Soft Emotion
  Mírně dobrodružná trasa pro děti od 10 let a od výšky alespoň 140cm.
 • Emotion
  Vzrušující trasa pro děti od 10 let a od výšky alespoň 140cm.
 • Zip Circle
  Trasa zakončená přeletem na laně přes jezero. Od 10 let a 140cm výšky.
 • Braves Only
  Obtížná trasa pouze pro odvážné. Minimální věk je tu 16 let a výška alespoň 140cm. Je nutné netrpět závratí a mít sílu v pažích.
Plánek tras (zdroj: https://www.acropark.it)
Zipline nad jezerem
Jedna z tras
Seznam atrakcí na jednotlivých trasách
Vstupné

Vstupné lze koupit na dvě, tři, nebo osm hodin. Dospělý, který ze země doprovází nějakého malého dobrodruha vstupné platit nemusí.
Můžete si vybrat z jedné ze tří kategorií vstupného:

 • Senior – platí na modré, červené i černé trasy. Minimální věk je 10 let (pro černou 16), výška 140cm
 • Junior – platí na zelené a modré trasy. Pro děti 5-10 let, nebo pro dospělé, kteří nechtějí na obtížnější trasy.
 • Dětské – platí jen na zelené trasy. Pro děti 3-5 let.

Pokud budete vstupné kupovat až přímo na místě, bude jeho výše ještě navíc odstupňovaná podle sezóny. Když se ale rozhodnete koupit lístky předem on-line, zaplatíte za ně vždy nejvyšší cenu planou pro hlavní sezónu. Důvodem je prý to, že on-line lístky se nedají koupit na přesné datum, ale platí vždy rok od nákupu. Takže když s nimi dorazíte v hlavní sezóně, dostanete za ně přesně to, co jste si koupili. A jestliže se trefíte do vedlejší sezóny, dostanete ke každému lístku zdarma ještě hodinu navíc. Ale nebyli by to Italové, aby to ještě neokořenili tím, že u osmi hodinové vstupenky další hodinu nepřidají, to platí jen pro dvou a tří hodinové vstupné.

A kdy že je hlavní a kdy vedlejší sezona? Každý rok se to mění a aktuální stav najdete na oficiálních stránkách parku, v levém menu zde. Letos, v roce 2021, byla sezóna rozdělená takto:

Rozdělení sezóny v roce 2021 – chiuso = zavřeno, zelená = vedlejší sezóna, červená = hlavní sezóna, modrá = pouze na objednání s min. útratou 300 EUR

Vstupné – vedlejší sezóna
Ceny v EURDítěJuniorSeniorSmyslová cestaPouze vstup
2 hodiny8142031
3 hodiny122028
8 hodin162840
Půl hodiny navíc234
Od 16,00812,50183
Od 16,20811163
Vstupné – hlavní sezóna
Ceny v EURDítěJuniorSeniorSmyslová cestaPouze vstup
2 hodiny10152241
3 hodiny142130
8 hodin203040
Půl hodiny navíc345
Od 16,001013194
Od 16,201012174
Tučně zvýrazněné ceny platí i pro on-line nákup vstupenekRestaurace a hotel Spillek

Restaurace se nachází hned vedle lanového centra. Otevřeno má denně od 9,30 do 22,30 hod, takže můžete začít pozdní snídaní, plynule přejít k obědu, odpoledne si na terase vychutnat domácí zmrzlinu z hotelové gelaterie a den zakončit pořádnou večeří.
Protože jsme toto místo objevili úplnou náhodou, přijeli jsme bohužel najedeni. Takže jsme tu nic neochutnali a nemůžeme kvalitu zdejší kuchyně sami posoudit. Podle různých ohlasů na internetu to ale vypadá, že tu vaří opravdu dobře a že se jedná v rámci okolí o vcelku vyhlášenou restauraci.
V hotelu se dá přenocovat za cenu kolem 50 EUR/os vč. snídaně.

Hotel a restaurace Spilek (zdroj: https://www.facebook.com/BaitaLaghettoRoana)
Mohlo by se hodit
 • Na aktuální menu restaurace se můžete podívat zde
 • Aktuální ceny ubytování a postup rezervace (je možná pouze telefonicky s e-mailovým potvrzením) naleznete na oficiálních stránkách hotelu zde.
 • Profil hotelu na facebooku můžete navštívit zde

Praktické informace


Jak se sem dostat

Nejlepší je přijet autem. Veřejná doprava sem nejezdí, nejbližší autobusové zastávky jsou v Roaně na silnici SP78. Odtud je to k jezeru zhruba 1,7 km pěšky.

Parkování

U jezera je několik parkovišť, některá jsou zdarma a některá jsou placená.
První, které budete míjet při příjezdu od Roany, je asfaltové bezplatné parkoviště hned vedle koupaliště. Pokud je tu volno, je to ideální volba. Na druhé straně jezera, mezi restaurací a lanovým centrem, je další parkovací plocha. Polovina je v soukromém vlastnictví a parkování zde je zdarma. Ale druhá polovina patří městu a to zde naistalovalo parkovací automaty. Pokud se je rozhodnete použít, tak pozor, nepřijímají bankovky a nerozměňují. Ceny jsou uvedeny v následující tabulce.

Ceny parkomatů v r. 2021
Tarif cena v EUR
1 hodina 1
4 hodiny 3
celodenní 4

Pozor! Parkomaty neberou bankovky a nerozměňují!

Další velké parkoviště není na první pohled vůbec vidět. Nachází se na vyvýšené plošině jihovýchodně od jezera, tzn. po vaší pravé ruce, pokud přijíždíte od Roany. Často tu přespávají lidé v karavanech a bohužel je i toto místo placené.

Další velká plocha na parkování je severně od jezera. V roce 2021 jí sice využívali dřevaři k odkládání odtěženého dřeva, ale postupně by se měla uvolňovat pro turisty. Zde se parkuje zdarma, ale je to jako u nás – město se snaží vybírat za parkování z čím dál větší oblasti a tak je možné, že se parkomaty objeví i zde.


Americké káry Aquapark Aqvacentra a koupaliště Auta Celní předpisy Dobrodružné atrakce Extrémní body Historie Horská silnice Hot Rod Itinerář Kempování Krásná vyhlídka Lodě Majáky Muzeum Místa duchů Město Národní parky USA Národní turistická trasa Ostatní Pláž Pobřežní silnice Ponorky Počasí v oblasti Praktické_rady Restaurace Safari Severní polární kruh Trek Trolové Vodopád Vyhlídková silnice Zábavní park

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *