6. 10. 2024

Lindesnes fyr – nejjižnější místo Norska

Proč sem jet?

Ocitnete na nejjižnějším místě Norska, což může být zajímavý začátek cesty například pro cestovatele mířící na nejsevernější norský bod Nordkapp / Knivskjelodden, vzdálený odtud 2.518 km.

Kromě toho tady byl v roce 1655 postaven vůbec první norský maják. Ten už tu ale neuvidíte, už dávno byl zbořen a nahrazen modernějším. Postupně jich zde takto bylo vystavěno a zbořeno několik, každý vždy nahradil ten předešlý. Ten současný je z roku 1915, je litinový, ke svícení využívá elektřinu a jeho světlo je vidět až do vzdálenosti 17,7 námořních mil (32,8 km).Kromě toho tady byl v roce 1655 postaven vůbec první norský maják. Ten už tu ale neuvidíte, už dávno byl zbořen a nahrazen modernějším. Postupně jich zde takto bylo vystavěno a zbořeno několik, každý vždy nahradil ten předešlý. Ten současný je z roku 1915, je litinový, ke svícení využívá elektřinu a jeho světlo je vidět až do vzdálenosti 17,7 námořních mil (32,8 km).Mys je protkán přístupnými podzemními chodbami a příkopy, spojujícími různá zajímavá místa, jako např. zbytky základů po původním majáku, podzemní výstavu fotek majáků na jižním norském pobřeží, pozorovatelnu s dalekohledem, vojenský bunkr se střílnou atd.

U vstupu, hned vedle parkoviště, je také návštěvnické centrum a muzeum zaměřené na námořní navigaci..

Vlny, tříštící se o skalnatý mys, rozeklané pobřeží poseté klasickými norskými červenobílými domky, úžasné pohledy na maják z okolních skalnatých výběžků a uhrančivá příroda vás nenechají na pochybách, že jste udělali dobře, když jste se tu zastavili.

Vhodná doba pro návštěvu


ObdobíOtevírací doba
1.1 – 24.3SO a NE 11 – 16 hod
30.3. – 22.6PO – NE 10 – 17 hod
23.6 – 1.9PO – NE 10 – 20 hod
2.9 – 3.11PO – NE 10 – 17 hod
9.11 – 29.12SO a NE 10 – 16 hod

Mys je přístupný celoročně. Vzhledem k tomu, že je sem vstup zpoplatněn, je tu ale stanovena otevírací doba.
Není to ale nedobytná pevnost, mys není nijak oplocen a tak lze, podle mé vlastní zkušenosti, vstupní bránu třeba i omylem pohodlně obejít. Například když se z parkoviště vydáte po žluté stezce hledat kešku na vedlejší skalnatý výběžek, nebo si tam jdete mys vyfotit, tak odtamtud jste podél břehu za chvilku zase zpátky u majáku.

Vstupné


Uvedené ceny jsou platné v roce 2020, aktuální ceník najdete zde.

KategorieCena NOKPřepočet na Kč
Děti 0-6 letzdarma
Děti 6-16 let25,- NOKcca 65,- Kč
Dospělí100,- NOKcca 250,- Kč
Senioři a studenti50,- NOKcca 125,- Kč

Parkoviště


Přímo před mysem je neplacené velké parkoviště. Zpoplatněné je pouze nocování obytných vozů, v roce 2020 částkou 100,- NOK (cca 250,- Kč). Aktuální cenu zkontrolujte zde.

Návštěvnické centrum


Nachází se hned vedle vstupní brány přímo uvnitř skály. Je zde kavárna, obchod, kinosál, kde se promítá informativní film o tomto místě a pořádají se zde různé výstavy.  

Muzeum


Muzeum dokumentuje vývoj služeb pro lodivody, námořní značení a světelné navádění, správu přístavů až po moderní monitoring provozu a znečištění.

Je součástí Muzea norské pobřežní správy, založeného v roce 2008 a spravujícího ještě tyto další muzea:
– Tungenes Fyr
– Dalsfjord fyrmuseum
– Lofotmuseet  

Ubytování přímo u majáku


Přímo na mysu je možné se ubytovat v bytě v jednom z domů vedle majáku. Musíte si přivézt vlastní ložní prádlo, nebo si za něj připlatit. Byt je až pro 6 dospělých a skládá se z obýváku, jídelny, kuchyně s lednicí, sporákem a myčkou, koupelny se sprchou a wc, a ložnice. Ceny se pohybují podle sezóny v přepočtu zhruba od 2300 do 3.000,- Kč/noc. 
Aktuální ceny a možnost rezervace najdete zde

Technické parametry majáku

Maya Lindesnesová
  • Výška věže 16,1 m
  • Nadmořská výška věže 50,1 m
  • Vysílané světlo  FFI W 20s
    (stálé bílé světlo se záblesky po 20s)
  • Viditelnost světla 17,7 Nm (32,8 km)
  • Materiál věže litina
  • Rok výstavby 1915
  • Rok automatizace 2003
    (zrušení lidské obsluhy)

Stručná historie místa


1656 – Byl tu postaven vůbec první maják v Norsku. Světlo obstarávaly pouze lojové svíčky. Bylo jich tu 30 a umístěny byly na vrcholu třístupňové věže. Vítr je ovšem k velké nelibosti námořníků často sfoukl a tak byl maják až do roku 1725 uzavřen. 

1725 – Znovuzaložení majáku. V dalších letech jich tu bylo vybudováno více, vždy jako náhrada toho předchozího.

1822 – Maják byl vybaven uhelnou lampou.

1915 – Byl postaven současný litinový maják. Vybaven byl Fressnelovou čočkou, díky níž je světlo viditelné až 17,7 Nm (32,8 km)

1920 – Maják byl vybaven mlhovou signalizací. Ta je, vč. souvidejícího strojního vybavení, umístěna v budově vedle maják

1940-1945 – Během německé okupace kontrolovali maják Němci. Byl to pro ně důležitý hlídkový bod. Vybudovali zde malou pevnost se čtyřmi děly, radar, zákopy, tunely a pod. Zbytky těchto staveb tu jsou vidět dodnes a v zákopech a tunelech se můžete projít. 

1950 – Do majáku byla přivedena elektřina a dosavadní mlhová signalizace byla nahrazena diaphonem (tj. zařízení, které vytváří hluboké, silné tóny a dokáže je odesílat na dlouhé vzdálennosti)

1988 – Ukončení činnosti mlhové signalizace. Na místě zůstala, je funkční a občas, při zvláštních příležitostech se používá.

1992 – Je zde založeno muzeum, které zde pořádá různé výstavy, např. i v podzemních chodbách vybudovaných za války Němci.

Maják je dodnes v provozu. 

Jak je to s majáky v Norsku


V Norsku bylo celkem postaveno více než 200 majáků, nikdy jich ale nebylo ve stejnou dobu v provozu více než 150. 
Vzhledem k automatizaci a ovládání na dálku bylo v roce 2001 v Norsku už jen posledních 31 majáků s lidskou osádkou a jejich počet se stále snižoval. V roce 2006 opustil poslední norský strážce majáku své pracoviště, maják Bøkfjord ve Finnmarku..  
(Zdroj: Muzeum norské pobřežní správy)

Mohlo by se hodit


Americké káry Aquapark Aqvacentra a koupaliště Auta Celní předpisy Dobrodružné atrakce Extrémní body Historie Horská silnice Hot Rod Itinerář Kempování Krásná vyhlídka Lodě Majáky Muzeum Místa duchů Město Národní parky USA Národní turistická trasa Ostatní Pláž Pobřežní silnice Ponorky Počasí v oblasti Praktické_rady Restaurace Safari Severní polární kruh Trek Trolové Vodopád Vyhlídková silnice Zábavní park

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *