25. 5. 2024

TROLÍ STEZKA (TROLLSTIGEN) – nejznámější norská vyhlídková silnice + výšlap původní trolí stezkou

Vyšlápněte si
původní
trolí stezkou

Proč sem jet

Už to, že Trolí stezka je jednou z Národních turistických tras, by mělo být dostatečnou zárukou zajímavého zážitku. Více o Národních trasách si můžete přečíst níže.
Projedete jedenáct serpentin proplétajících se mezi vodopádem Stigfossen a končících v průsmyku s moderní restaurací a prodejnami suvenýrů. Pokud si chcete vyzkoušet, jak se tu cestovalo v minulosti, můžete si pěšky vyšlápnout po zachované části původní Trolí stezky

Základní informace


Trolí stezka se nachází na severním konci silnice č.63, přibližně 20 km jižně od městečka Andalsnes.
Silnice s jedenácti serpentinami a převýšením 843m spojuje přes horský průsmyk údolí Isterdalen (na severu) s údolím Valdalen (na jihu). Úžasnou jedinečnost celé scenérii dodává vodopád Stigfossen, proplétající se mezi kroutící se silnicí. 
Celá silnice 63 je dlouhá 106 km, úsek s těmi 11 serpentinami je dlouhý zhruba 6 km.
Na průsmyku se nachází parkoviště, restaurace s kavárnou, prodejny suvenýrů a několik vyhlídkových plošin, ze kterých lze celý Trollstigen obdivovat z nadhledu.

Kdy je silnice otevřena


Obvyklé datum otevření a uzavření silnice 15.5-31.10 se každoročně liší podle aktuálních podmínek (stav sněhu a padajících kamenů) a jsou zveřejňovány na oficiálních stránkách národních turistických tras zde.
Pro lepší představu zde uvádím data otevření a uzavření Trolí stezky z několika posledních let.

Vstupné


Zdarma, silnice není zpoplatněna.

RokOtevřenoUzavřeno
202012.6.30.11.
201916.5.30.10.
201811.5.7.12.
201724.5.13.11
201625.5.4.11.
201513.5.23.11.
20148.5.18.12.

Výšlap původní trolí stezkou Kløvstien

Start – začátek stezky na parkovišti
2 – rozcestí ve tvaru T
3 – most Stigfossbrua
4 – pokračování stezky za dvěma serpentinami silnice
Cíl – konec stezky pod turistickým centrem.

Před zprovozněním silnice bylo možné se nahoru do průsmyku dostat pouze pěšky původní trolí stezkou. Zhruba dvoukilometrový úsek zde byl zachován a je možné si ho projít a zažít tak trolí stezku na vlastní kůži.  

Charakter a náročnost cesty

Strmě stoupající, dobře značená stezka je na exponovaných místech vybavená řetězy nebo kamennými schody pro snazší překonání náročných míst. 
Stezka vede kolem vodopádu Stigfossen, proplétá se mezi silnicí Trollstigen a na vše poskytuje krásné výhledy.

Výchozí bod

Pokud jdeme stazku odspodu nahoru, je výchozím bodem parkoviště pod Trolí stezkou, za poslední serpentinou. Parkování je zde zdarma.
GPS: 62°27’49.7″N, 7°40’29.2″E

Kudy se vydat

Stezka začíná na jižním konci parkoviště, na straně blíže k Trollstigen.
Dejte se po ní z kopce dolů k řece, přejděte most a na rozcestí ve tvaru písmene T zahněte doleva, směrem k mostu Stigfossbrua. To je ten most, pod kterým protéká vodopád Stigfossen a který uvidíte na téměř všech fotkách z Trolí stezky. Pro zdolání posledních strmých zhruba 150m před mostem je ke skále připevněn řetěz. 
Další část trasy vede po silnici nahoru. Projdete dvě serpentiny a pak sejdete doleva na pokračující značenou stezku. Než se dostanete na vrchol, stezka se se silnicí zkříží ještě dvakrát. 
Trasa končí kousek před turistickým centrem na vrcholu soutěsky, pod vyhlídkovými plošinami. 
Cesta zpět, pokud nemáte na konci trasy druhý automobil, vede stejnou trasou dolů. Popřípadě můžete zvolit delší variantu a sejít dolů po silnici. 


Co jsou vlastně zač ti Trolové?

Trollové jsou nadpřirozené, prapodivné bytosti vycházející ze starých severských mytologií. Evidentně to nejsou žádní přítulní mazlíčci, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Jakožto původní obyvatelé severu, lidmi vytlačovaní ze svých klidných obydlí, nás nemají moc v lásce a rádi nám škodí kde to je jde. Když se jim třeba nelíbí, jak každou chvíli zvoní zvony v kostelech, hází na ně (na ty kostely) obrovské balvany a snaží se je zničit. 
Trollové se údajně dožívají velmi vysokého věku. Vládnou velkou silou, ale jsou neskutečně pomalí a rozumu prý také moc nepobrali. Možná právě to je důvod, proč bitvu s lidmi prohrávají a jsou nuceni ustupovat a schovávat se v horách a v nepřístupných oblastech. Obvykle mívají dlouhé vlasy a jsou chlupatí a špinaví. Nic pěkného. 
Aby si jinak normálně inteligentní Norové zdůvodnili, proč je nikdy nepotkají, přisoudili jim ještě zombie geny. Jakmile prý na trolla dopadne sluneční paprsek, promění se v kámen. Tím se Norům mistrně podařilo vysvětlit i další záhadu, kterou je původ balvanů, které ve velkých počtech pokrývají různá nepravděpodobná místa. Každý balvan je jeden zkamenělý troll, tak pozor na ně. 
V Norsku se s trolly potkáte téměř všude. Jsou po nich pojmenovány místa, hory, silnice, ulice a všechno možné, lidé si jejich postavičky vystavují na oknech, o vánocích jim za dveře dávají misku s jídlem a vůbec dělají spoustu věcí, aby nás, turisty, přesvědčili, abychom si nějakého odvezli s sebou domů.  

Co jsou Národní turistické trasy


Norská veřejná správa silnic od roku 1994 vyhledává malebné silnice s kvalitním turistickým zázemím (odpočívadla, vyhlídky, ubytování, kulturní akce, stravování, prodej místních produktů apod.) a uděluje jim označení Národní turistická trasa. 
Takových tras je dnes v Norsku 18 o celkové délce 1850 km. 
Kompletní seznam všech 18 silnic je zde

Mohlo by se hodit


Nejbližší ubytování u Trolí stezky


Přímo na vrcholu Trolí stezky, ani v bezprostředním okolí, jsem žádné možnosti ubytování nenašel. I Booking mlčí.
Nejbližší možnost jsem objevil deset kilometrů za ní směrem na Andalsnes, Je tam hezký kemp Trollvegen Camping, kde jsou místa jak pro stany a karavany, tak i možnost ubytovat se v chatkách pro 4-6 lidí o velikosti 27 m2 + 8 m2 terasa. Všechny mají v roce 2019 zrenovovanou vlastní koupelnu a toaletu. 
Cena za chatku na jednu noc je 1.080,- NOK (cca 2.700,- Kč) bez ložního prádla, za které se připlácí zhruba 300,- Kč / osobu a bez úklidu (cca 900,- Kč). Oficiální stránky kempu a aktuální ceny jsou zde.
(Uvedené ceny platí v r.2020)

Americké káry Aquapark Aqvacentra a koupaliště Auta Celní předpisy Dobrodružné atrakce Extrémní body Historie Horská silnice Hot Rod Itinerář Kempování Krásná vyhlídka Lodě Majáky Muzeum Místa duchů Město Národní parky USA Národní turistická trasa Ostatní Pláž Pobřežní silnice Ponorky Počasí v oblasti Praktické_rady Restaurace Safari Severní polární kruh Trek Trolové Vodopád Vyhlídková silnice Zábavní park

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *