30. 10. 2024

Preikestolen – vyšlápněte si na skalní vyhlídku 604 m nad hladinou fjordu

Úžasná vyhlídka
z Kazatelny

B

C

C

délka terén převýšení

Proč sem jet?

Preikestolen (kazatelna) je skalní blok s přírodní vyhlídkovou plošinou o rozměrech cca 25x25m, vyčnívající 604m nad hladinu Lysefjordu.
Je to zcela ojedinělý zážitek. Žádné zábradlí, žádná omezení, žádná pravidla, žádná organizace. Jen vy a vaše odvaha nebo strach dostat se až ke hraně a podívat se dolů. A kromě vás samozřejmě spousty dalších. 
Jedinou možností, jak se sem dostat, je dvě hodiny šlapat pěšky po cca 4km dlouhé, strmé pěšině a pak zase dvě hodiny zpátky. Nebo se na kazatelnu lze podívat z lodi při výletu po Lysefjordu, popř z výšky z vrtulníku, odlétajícího z Preikestolen campingu. 

NEZAPOMEŇTE S SEBOU

– Pevné boty na kamenitou stezku
Jídlo a pití, cestou ani nahoře není žádné občerstvení
Teplé oblečení, může být větrno i zima
– Poslední toalety jsou na parkovišti, na stezce ani na Preikestolenu žádné nejsou!
– Všechny odpadky musíte snést zase dolů, nikde nejsou odpadkové koše

NEZAPOMEŇTE S SEBOU

– Pevné boty na kamenitou stezku
Jídlo a pití, cestou ani nahoře není žádné občerstvení
Teplé oblečení, může být větrno i zima
– Poslední toalety jsou na parkovišti, na stezce ani na Preikestolenu žádné nejsou!
– Všechny odpadky musíte snést zase dolů, nikde nejsou odpadkové koše

Vstupné

  • Preikestolen – zdarma
  • Parkoviště    – auto 250 NOK (600,- Kč)
                        – motorka 100 NOK (240,- Kč)
    Ceny platné v r. 2020


Stezka na Preikestolen

Charakter a náročnost cesty


Kamenitá stezka, na které se střídají příkré a rovinaté úseky. Místy může být i rozbahněná.
Z pohledu běžné turistiky je to náročnější výstup, na který bych se rozhodně nevydal v pantoflích (na rozdíl od některých neinformovaných a následně nepříjemně překvapených návštěvníků)

Nikde cestou ani nahoře není možnost si koupit občerstvení, takže jídlo a pití musíte mít s sebou.

Kdy se sem vydat?


Na Kazatelnu se chodí po celý rok. Podmínky na stezce se ale v různých obdobích výrazně mění. Podle toho, kdy vyrážíte, byste měli přizpůsobit svou přípravu a vybavení.

Hlavní sezóna


Červen až srpen.
Jsou tu velmi dlouhé dny a většinou hezké počasí. Bývá tu hodně přeplněno, někdy není volné místo ani na parkovišti. Na stezce se mohou tvořit i fronty. V těchto měsících se právě kvůli velkému množství turistů nedoporučuje s sebou brát psy.
Jedinou možností, jak se v létě vyhnout davům, je vyrazit buď brzy ráno před 9,00, nebo až odpoledne po 12,00 hod.

Mimo sezónu


Mimo sezónu je tu všechno jinak.
V zimě se brzy stmívá a je téměř jisté, že tu budete skoro sami. Můžete na Kazatelně třeba i přespat a udělat si z výšlapu malé dobrodružství.
Podívejte se níže na doporučené časy nástupu na stezku (vydala Nadace Preikestolen na svých oficiálních stránkách).

Vhodná doba pro návštěvu Kazatelny (zdroj Nadace Preikestolen)

Výškový profil


Převýšení je 337m, ale cestou (nahoru i dolů) nastoupáte celkem 474m.

Výchozí bod


Výchozím bodem pro výstup na Preikestolen je parkoviště přímo u začátku stezky. Má kapacitu 1.000 aut a je zde veřejné WC.
GPS: 58°59’30.6″N 6°08’17.0″E

Kudy se vydat


Stezku nemůžete minout, začíná přímo u parkoviště. Hezky je to vidět po zvětšení mapy v úvodu článku. Sledujte jednoduše značení na Preikestolen. Cestou jsou značená různá místa se zajímavými výhledy. Strmé úseky se střídají s rovnými, nejvíce strmá je stezka mezi 1,5 až 2km. Zhruba po 2,5 kilometrech se nachází oblast jezírek, za kterou je rozcestí. Obě cesty vedou na Preikestolen, takže se dá tam jít jednou stranou a zpátky druhou.
Cesta vlevo (ve směru z parkoviště na Preikestolen) vede přes velké kamenné plotny a druhá cesta, ta vpravo, vede po druhé straně hory přes několik míst s krásným výhledem. Touto cestou přijdete k Preikestolenu zeshora z míst, odkud ho máte jako na dlani a odkud je velmi často fotografován.  
Obě možnosti jsou stejně dlouhé, od odbočky k Preikestolenu zbývá po obou zhruba jeden kilometr a převýšení na obou je také podobné.  
Stezka je dlouhá celkem 4 km a dovede Vás přímo na Kazatelnu.


Ubytování přímo na místě


Přímo na parkovišti je možnost se ubytovat v Preikestolen Base Camp, sestávajícího ze dvou samostatných budov: 

  • Preikestolen fjellstue and Hostel – hlavní budova s recepcí i pro Preikestolhytta, restaurace, bar, sdílená kuchyně, společný prostor pro posezení, bezplatné wifi.
  • Preikestolhytta – chata vybudovaná v roce 1949 slouží dnes jako hostel a dvou či čtyř lůžkovými pokoji a společnou noclehárnou. Na pokojích je umyvadlo, sprchy a toalety jsou společné na chodbách. Je zde také společný salonek s krbem Přihlášení probíhá na recepci hlavní budovy.

Ceny cca 1.500,- Kč / 2lůžkový pokoj vč. snídaně (platí v r.2020, aktuální ceny a možnost on-line rezervace zde)

Preikestolen camping


Zhruba 4km od stezky je příjemný kemp, zřejmě jediný, nebo jeden z velmi mála v blízkém okolí. V budově s recepcí je i malá restaurace a prodejna, kde lze mimo jídla a ráno čerstvého pečiva koupit i různé cestovatelské potřeby. V samostatné budově jsou záchody, sprchy, prádelna s pračkou a jídelna pro ty, kdo chtějí jíst ze svých zásob.

Na recepci si lze také zamluvit let vrtulníkem nad Preikostelenem.

Aktuální ceny kempu zde

Stručná historie místa


8000 př.n.l. – zhruba v této době se datuje vznik Preikestolenu. Vládla doba ledová a okraj ledovce sahal až ke skále. Led skálu narušil a při jeho následném ústupu části skály vytrhl.

1896 – Thomas Peter Randulf si při plavbě po Lysefjordu z paluby lodě poprvé této skály všiml a rozhodl se jí dobýt. Po jeho výstupu a “objevení” vyhlídkové plošiny se zde začíná datovat počátek turismu.

Už odtud někdo spadl?


Až do roku 2012 nebyl znám žádný případ, kdy by někdo přes okraj Kazatelny spadl. Až v roce 2013 se to nechtěně “podařilo” jednomu španělskému turistovi. 

I přesto si norská vláda stále sympaticky stojí za svým a nechává Preikestolen bez jakýchkoliv bezpečnostních prvků. Mimo jiné i tím je Preikestolen naprosto unikátním místem i v celosvětovém měřítku. 

Zhroutí se?


V místě, kde skalní blok přiléhá ke skále, je trhlina, která má v budoucnosti být příčinou zhroucení Preikestolenu. K tomu má ale podle geologů dojít až za stovky let, takže bát se ještě nemusíme.   
I když… Existuje pověst, podle které, až zde bude svatba sedmi bratrů a sedmi sester ze dvou rodin, skála praskne a rozpadne se na dva kusy. Tak snad nikoho nenapadne to zkoušet. 

Proč se tomu u nás říká Kazatelna


Zajímalo mě, proč se u nás pro Preikestolen často používá český název Kazatelna, a tak jsem trochu zapátral v překladači a na internetu.
A výsledek? Zjistil jsem, že se toto místo dříve jmenovalo Hyvlatonnå. Hledal jsem význam tohoto slova, ale ani google překladač si s ním nevěděl rady až do chvíle, kdy jsem ho rozdělil na dvě slova Hyvla tonnå. To přeložil jako “letadlová tonáž”, takže by to mohlo znamenat asi něco jako vyhlídka z výšky.
Na Kazatelnu jsem narazil až poté, co jsem dal Preikestolen do překladače, což mě dlouho ani nenapdlo a záhada byla hned vyřešena. Kazatelna je prostě jen volný překlad norského výrazu Preikestolen.

Plavba lodí po Lysefjordu


V letní sezóně můžete obdivovat výšku Preikestolen z paluby výletní lodi, která Vás během dvou až čtyřhodinových plaveb povozí celým Lysefjordem. Na lodi je i restaurace, takže narozdíl od pěšího výšlapu Vám smrt hlady určitě hrozit nebude :-).
Celá trasa je 42 km dlouhá a kromě velkolepá scenérie uvidíte i Pulpit Rock a horu Kjerag.
Plavbu můžete objednávat přímo na oficiálních stránkách zde.

Mohlo by se hodit



Americké káry Aquapark Aqvacentra a koupaliště Auta Celní předpisy Dobrodružné atrakce Extrémní body Historie Horská silnice Hot Rod Itinerář Kempování Krásná vyhlídka Lodě Majáky Muzeum Místa duchů Město Národní parky USA Národní turistická trasa Ostatní Pláž Pobřežní silnice Ponorky Počasí v oblasti Praktické_rady Restaurace Safari Severní polární kruh Trek Trolové Vodopád Vyhlídková silnice Zábavní park

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *